Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

As a new electrical engineer for the local power company, you are assigned the p

ID: 1904981 • Letter: A

Question

As a new electrical engineer for the local power company, you are assigned the project of designing a generator of sinusoidal ac voltage with a maximum voltage of 120 V. Besides plenty of wire, you have two strong magnets that can produce a constant uniform magnetic field of 1.5T over a square area with a length of 10.4cm on a side when the magnets are separated by a distance of 12.8 cm . The basic design should consist of a square coil turning in the uniform magnetic field. To have an acceptable coil resistance, the coil can have at most 420 loops. What is the minimum rotation rate of the coil so it will produce the required voltage? Express your answer using two significant figures.

Explanation / Answer

=V/NBA2

=120/420*1.5*(10.4*10-2)2

=17.6 rad/s

=17.6 *60/2 =168RPM

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote