As a marble with a diameter of 2 cm rolls down an incline, its center moves with
ID: 1473566 • Letter: A
Question
As a marble with a diameter of 2 cm rolls down an incline, its center moves with a linear acceleration of 3.4m/s^2. What is the angular acceleration of the marble? What is the angular speed of the marble after it rolls for 1.6 s from rest? An electrician of mass 50 kg is sitting on a pole of mass 2000 kg and length 10 m. The pole begins to fall full-length. The electrician decides to stick to the top of the pole as the pole swings down. What will be his/her velocity right before he/she hits the ground? A uniform crate with a mass of 16.18 kg rests on a platform with a coefficient of static friction equal to 0.573. The crate is a uniform cube with sides 1.22 m in length, What horizontal force applied to the top of the crate initiate tipping? Show why this force will tip the crateExplanation / Answer
1) angular acc. = linear acc. / R
angular acc, alpha = 3.4m/s^2 / 0.02m = 170 rad/s^2
b) using wf = wi + alpha*t
wf = 0 + (170 * 1.6) = 272 rad/s
2) this is system contains pole and man.
as pole come to ground, centre of mass pole comes down 5m and centre of mass of man comes down
to 10m .
using energy consewrvation,
mgh = I w^2
(2000 x 10 x 5) + ( 50 x 10 x 10) = (( 2000 x 10^2 / 3) + (50 x 10^2)) w
w = 105000 / 71666.67 = 1.465 rad/s
v = wr = 1.465 x 10 = 14.65 m/s
please don't post multiple questions at a time.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.