As a kid I threw a tennis ball directly across the street, just as a car was com
ID: 1315466 • Letter: A
Question
As a kid I threw a tennis ball directly across the street, just as a car was coming. I threw poorly, and it hit the car right on the windshield. Treat the car as a vertical plane of glass coming out ofthe page at 8 m/s. I threw the ball with v0= 12 m/s at an angle of 50 degrees up from horizontal, releasing the ball 1 meter above ground, when the car was 14 m away. a) find the x-y coordinates where the ball hits the windshield. b) what is the magnitude of v and v vector of the ball w.r.t. the windshield upon impact?
Explanation / Answer
for ball vox = 12*cos50 = 7.7 m/s
voy = 12*sin50 = 9.12 m/s
along horizantal
for x1 = vox*T
for car x2 = v*T
x1 + x2 = (vox+v)*T
T = 14/(7.71+8) = 0.89 s
x1 = 7.71*0.89 = 6.8619 m
Y-yo = Voy*T - 0.5*g*T^2
Y-1 = (9.19*0.89)-(4.9*0.89*0.89)
y = 5.3 m
x , y = 6.86 , 5.3
vy = voy + gT = 9.19 - (9.8*0.89) = 0.468 m/s
vx = vox = 7.71 = 7.72 m/s
V = 7.71 i + 0.468 j
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.