As a new electrical engineer for the local power company, you are assigned the p
ID: 1494125 • Letter: A
Question
As a new electrical engineer for the local power company, you are assigned the project of designing a generator of sinusoidal ac voltage with a maximum voltage of 120 V. Besides plenty of wire, you have two strong magnets that can produce a constant uniform magnetic field of 1.1 Tover a square area with a length of 10.8 cm on a side when the magnets are separated by a distance of 11.2 cm . The basic design should consist of a square coil turning in the uniform magnetic field. To have an acceptable coil resistance, the coil can have at most 360 loops.
A) What is the minimum rotation rate of the coil so it will produce the required voltage?(in rpm
Explanation / Answer
B = 1.1 T, A =0.108*0.108 m^2, V =120 V , n =360
From faradays law indcued emf V = -d(phi)/dt = NABw
120 =360*0.108*0.108*1.1*w
w =25.98 rad/s
w = 25.98*60/(2*3.14) = 248.2 rev/mi
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.