A block of weight w = 30.0N sits on a frictionless inclined plane, which makes a
ID: 1904269 • Letter: A
Question
A block of weight w = 30.0N sits on a frictionless inclined plane, which makes an angle theta = 23.0^circ with respect to the horizontal, as shown in the figure. (Figure 1) A force of magnitude F = 11.7N , applied parallel to the incline, is just sufficient to pull the block up the plane at constant speed. What is W_g, the work done on the block by the force of gravity w_vec as the block moves a distance L = 4.30m up the incline? Express your answer numerically in joules. What is W_F, the work done on the block by the applied force F_vec as the block moves a distance L = 4.30m up the incline? Express your answer numerically in joules. What is W_N, the work done on the block by the normal force as the block moves a distance L = 4.30m up the inclined plane? Express your answer numerically in joules.Explanation / Answer
Wg = m g sin d = 30 * 0.39073 * 4.3 = -50.4 J
WF = F d = 11.7 * 4.3 = 50.3 J
W_N = N d cos90 = 0 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.