Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A block of mass mi-370 kg on a frictionless plane inclined at angle -300\" is co

ID: 1772296 • Letter: A

Question

A block of mass mi-370 kg on a frictionless plane inclined at angle -300" is connected by a cord over a massless, frictionless pulley to a second block of mass m 2.30 kg. What are (a) the magnitude of the acceleration of each block, (b) the direction of the acceleration of the hanging block, and (c) the tension in the cord? I, A puck of mass m = 1.50 kg slides in a circle of radius r-20.0 cm on a frictionless table while attached to a hanging cylinder of mass M-2.50 kg by a cord through a hole in the table. What speed keeps the cylinder at rest? 2. 3. You throw a ball toward a wall at speed 25.0 m's and at angle 8o-40.0° above the horizontal. The wall is distance d 22.0 m from the release point of the ball. (a) How far above the release point does the ball hit the wall? What are the (b) horizontal and (c) vertical components of its velocity as it hits the wall? (d) When it hits, has it passed the highest point on its trajectory?

Explanation / Answer

given,

ma1 = 3.7 kg

theta = 30 degree

m2 = 2.3 kg

equation of motion of m1

T - m1g * sin(theta) = m1a

T - 3.7 * 9.8 * sin(30) = 3.7 * a ------ (1)

equation of motion of m2

m2g - T = m2a

2.3 * 9.8 - T = 2.3 * a

T = 2.3 * 9.8 - 2.3 * a ------ (2)

putting T in equation 1 we'll get

2.3 * 9.8 - 2.3 * a - 3.7 * 9.8 * sin(30) = 3.7 * a

a = 0.735 m/s^2

acceleration of each block = 0.735 m/s^2

direction of acceleration of hanging block will be downward

putting value of a in equation 2 we'll get

T = 2.3 * 9.8 - 2.3 * 0.735

T = 20.849 N

tension in the cord = 20.849 N

*kindly post 1 quation at a time

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote