A block of mass m= 5.00 kg is attached to the end of an ideal spring. Due to the
ID: 2067536 • Letter: A
Question
A block of mass m= 5.00 kg is attached to the end of an ideal spring. Due to the weight of the block, the block remains at rest when the spring is stretched a distance h= 10.0 cm from its equilibrium length. The spring has an unknown spring constant k. Take the acceleration due to gravity to be g = 9.81 m/s^2.
Part A
What is the spring constant k? Express your answer in newtons per meter.
Part B
Suppose that the block gets bumped and undergoes a small vertical displacement. Find the resulting angular frequency of the block's oscillations about its equilibrium position. Express your answer in radians per second.
Explanation / Answer
a.)mg= kx 5*9.81= k*.1 k= 490.5 N/m b.)?= sqrt(k/m) =sqrt(490.5/5) =9.9 rad/sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.