A block of mass m1 = 12.0 kg is connected to a block of mass m2 = 38.0 kg by a m
ID: 2176442 • Letter: A
Question
A block of mass m1 = 12.0 kg is connected to a block of mass m2 = 38.0 kg by a massless string that passes over a light, frictionless pulley. The 38.0-kg block is connected to a spring that has negligible mass and a force constant of k = 200 N/m as shown in the figure below. The spring is unstretched when the system is as shown in the figure, and the incline is frictionless. The 12.0-kg block is pulled a distance h = 18.0 cm down the incline of angle theta = 40.0 degree and released from rest. Find the speed of each block when the spring is again unstretched. vm1 = m/s vm2 = m/sExplanation / Answer
T=m2*g=372.78N (T-m1*g)*18*10^-2=(0.5)*m1*v1^2 v1=2.76m/s (0.5*200*(18*10^-2)^)=(0.5)m2*v2^2 v2=0.41m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.