A block of mass m1 = 1.95 kg and a block of mass m2 = 6.35 kg are connected by a
ID: 1465665 • Letter: A
Question
A block of mass m1 = 1.95 kg and a block of mass m2 = 6.35 kg are connected by a massless string over a pulley in the shape of a solid disk having radius R = 0.250 m and mass M = 10.0 kg. The fixed, wedge-shaped ramp makes an angle of theta = 30.0degree as shown in the figure. The coefficient of kinetic friction is 0.360 for both blocks. Draw force diagrams of both blocks and of the pulley. Choose File No file chosen This answer has not been graded yet. the acceleration of the two blocks. (Enter the magnitude of the acceleration.) on is greater than the acceleration you would find if the pulley had zero mass. Does this make sense? m/s^2 Determine the tensions in the string on both sides of the pulley.Explanation / Answer
Here is the soln to the above problem.
We consider this as our equation =====================1)
We consider this as our equation =====================2)
With the reference point at ( center of pulley)
Solving these equations we get the formula :
Now we plug in the values in the above formula we get
a = ( 6.35 sin(30 ) - 0.360 * ( 1.95 + 6.35 cos(30) ) * 9.8 m/s^ 2 / ( 1/2 * 10 +1.95 + 6.35 )
a = 0.363459 m/s^2 ===============================ANSWER)
Now we can find the tension in both pulley.
T1 = 1.95 kg * ( 0.363459 m/s^2 + 0.36 * 9.8 m/s^2 ) == 7.588 Newton ========answer)
T2 = 6.35 kg * ( ( - 0.36 cos (30) + sin (30) * ( 9.8 m/s^2 - 0.363459 m/s^2) == 11.279 Newton ======answer)
Please do check all calculations once....and Let me know in case of problem.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.