A block of mass t m = 4.0 kg is put on top of a block of mass b m = 5.0 kg. Expe
ID: 1961624 • Letter: A
Question
A block of mass t m = 4.0 kg is put on top of a block of massb m = 5.0 kg. Experiment I: To cause the top block to be on the
verge of slipping relative to the bottom block, while the bottom
block is held fixed, a horizontal force of at least 12 N must be
applied to the top block. Experiment II: The assembly of blocks
is now place on a horizontal frictionless table as seen in the Figure.
Find the magnitudes of (a) the
maximum horizontal force
F
that can be applied to the
lower block so that the blocks
will move together and (b) the
resulting acceleration of the
blocks.
Explanation / Answer
force of friction f b/w the 2 blocks= 11N consider lower block F - f = 5a F= 5a + 12 -----(*) now consider the 2 block system F = 9a sub the value of a from (*) to find ur ans for F resulting acceleration a= F/9
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.