Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A battery with EMF 6.0 Volts and internal resistance 0.1 ohms is connected by a

ID: 1901949 • Letter: A

Question

A battery with EMF 6.0 Volts and internal resistance 0.1 ohms is connected by a long wire to a resistor R = 8.0 ohm. The wire goes around a solenoid, as shown in the sketch. The solenoid has 4000 turns per meter and area 25 cm^2".

a) If the current in the solenoid is I = 200 Amps and is constant, then what is the current through the 8 ohm resistor?

b) If the current in the solenoid is I(t) = 200 cos(120(pi)t), then what is the maximum current through the 8 ohm resistor?

c) Is the battery ever being charged when the current in the solenoid is I(t) = 200cos(120(pi)t)?


image:

https://online.ksu.edu/COMS/player/content/PHYS214_LWEAVER_1/content/Written homework/WHW8a.pdf

Explanation / Answer

a)

I = /(r+R) = 6/(0.1+8) = 0.74 A

b)

V= A dB/dt = 25e-4 * n (dI/dt)

V = 25e-4 * 4*3.1416e-7 * 4000 * 200 * 120 * 3.1416 * sin(120(pi)t)

V = 0.94749 * sin(120(pi)t)

I = (+Vmax)/(r+R) = (6+0.94749)/(0.1+8) = 0.86 A

c)

No

Because Vmax is lower than

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote