A battery with E = 12.0 V and internal resistance r=1.9? is connected to two 7.5
ID: 1501762 • Letter: A
Question
A battery with E = 12.0 V and internal resistance r=1.9? is connected to two 7.5-k? resistors in series. An ammeter of internal resistance 0.60 ? measures the current, and at the same time a voltmeter with internal resistance 20 k? measures the voltage across one of the 7.5-k? resistors in the circuit.
Part A
What does the ammeter read? correct answer = Isource = 9.26×10?4 A
Part B
What does the voltmeter read? correct answer = Vmeter = 5.05 V
Part C
What is the % "error" from the current without meters?
Explanation / Answer
PART A) Ammeter is connected in series with resistor and voltmeter connected across one of the 7.5 k-ohm resistor
so total resistance in the circuit R= 1.9 + 0.60 +7500 + (7.5*20/27.5) = 12952.5 ohm
current in the circuit i 1= E/R = 12/12952.5 = 9.26*10^-4 A
PART B) current through the 7.5 k-ohm resistor branch across which voltmeter is connected
is = 20*9.26*10^-4/27.5 = 6.7345*10^-4 A
so reading of voltmeter = 6.7345*10^-4*7500 = 5.05 v
PART C) current without meters i2= 12/(1.9 + 0.60 + 15000) = 7.99*10^-4 A
error = (i1 - i2) /i2 = (9.26 - 7.99)*10^-4/(7.99*10^-4 ) = 0.158
%error = 15.8 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.