A battery is connected in series with a 0.28 - ? resistor and an inductor, as sh
ID: 3901196 • Letter: A
Question
A battery is connected in series with a 0.28-? resistor and an inductor, as shown in the figure below. The switch is closed at t = 0. The time constant of the circuit is 0.18s, and the maximum current in the circuit is 8.1 A. please show work
Explanation / Answer
a) max current = V/R
V = I max R = 8.1*0.28= 2.27 V
b) tau = L/R
L = R tau = 0.28*0.18 = 0.0504 H = 50.4 mH
c) I = Imax ( 1 - e^(-t/tau)) = 8.1*(1-e^(-1))= 5.12 A
d) V = IR = 5.12*0.28= 1.43 V
e) Vinductor = 2.27 -1.43= 0.84 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.