A block of mass m = 2.10 kg is pushed a distance d = 3.50 m along a frictionless
ID: 1901102 • Letter: A
Question
A block of mass m = 2.10 kg is pushed a distance d = 3.50 m along a frictionless, horizontal table by a constant applied force of magnitude F = 16.0 N directed at an angle theta = 26.0 degree below the horizontal as shown in the figure below. Determine the work done on the block by the applied force. J Determine the work done on the block by the normal force exerted by the table. J Determine the work done on the block by the gravitational force. J Determine the work done by the net force on the block. JExplanation / Answer
16cos20*3.5 = W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.