Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A block of mass m = 2.08 kg slides down an ? = 28.6 A block of mass m = 2.08 kg

ID: 1290290 • Letter: A

Question

A block of mass m = 2.08 kg slides down an ? = 28.6

A block of mass m = 2.08 kg slides down an ? = 28.6degree incline which is h = 3.44 m high. At the bottom, it strikes a block of mass M = 6.90 kg, which is at rest on a horizontal surface (see figure). Assume frictionless surfaces, and a smooth transition at the bottom of the incline. The goal of this problem is to calculate how far back up the incline mass m will travel. To do this, the problem must be broken up into three parts. a) First, calculate the velocity, v1, of the mass m immediately before it strikes M. b) The final velocity of m at the bottom of the ramp that you just calculated now becomes the initial velocity in the collision. Calculate the velocity of m immediately after the collision. c)The final velocity immediately after the collision now becomes the initial velocity of the small block sliding back up the ramp. Determine how far (i.e., what distance) back up the incline m will go.

Explanation / Answer

when m comes at the bottom all of it

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote