A 800-kg roller coaster car is initially at the top of a rise, at point A. It th
ID: 1900695 • Letter: A
Question
A 800-kg roller coaster car is initially at the top of a rise, at point A. It then moves 145 ft, at an angle of 40. 0 degree below the horizontal, to a lower point B. Choose the car at point B to be the zero configuration for gravitational potential energy of the roller coaster-Earth system. Find the potential energy of the system when the car is at points A and B, and the change in potential energy as the coaster moves between these points. at point A at point B change in potential energy Repeat part (a), setting the zero configuration with the car at point A at point A at point B change in potential energyExplanation / Answer
a)At point A=mgh=mgdSin=2.23*105J
At point B=0.
Change in potential energy=0-2.23*105J=-2.23*105J
b)At point A=0J
At point B=mgh=-2.23*105J
Change in potential energy=-2.23*105J-0=-2.23*105J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.