Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 80 cm long steel 2 g guitar string is adjusted to a tension of 900 N to tune t

ID: 1837520 • Letter: A

Question

A 80 cm long steel 2 g guitar string is adjusted to a tension of 900 N to tune to 220 Hz.

a) The linear density of the string is _____ g/m.

b) If the string is not in tune at 220 Hz, and one hears a beat frequency 3 Hz using a tuning fork, the possible frequencies of the un-tuned string are_____ Hz and _____ Hz.

c) To play the the 5th harmonic of 220 Hz, the distance from the bridge that the string is fingered is _____ m.

d) The frequency of the sound wave (in air) when the tuned string is played at full length is _____ Hz.

e) The wavelength of the sound wave striking the ear at 24 deg C from the tuned frequency of 220 Hz is _____ m.

Explanation / Answer

(A) linear density = mass / length

         = 2g / 0.80 m = 2.5 g/m


(B) beat frequency = frequency diff

        = |f - f0|

3 = |f - 220|

f = 217Hz Or 223 Hz


(C) it will be 1/5 times of length.

L' = 80/5 = 16 cm


(D) f = 220 Hz


(E) It will be same as 220 Hz.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote