A 8.3 N force pulls horizontally on a1.1 kg block that slides on a smooth,horizo
ID: 1739115 • Letter: A
Question
A 8.3 N force pulls horizontally on a1.1 kg block that slides on a smooth,horizontal surface. This block is connected by a horizontal stringto a second block of mass m2 = 0.86 kg on the same surface. (a) What is the acceleration of the blocks?1 m/s2
(b) What is the tension in the string?
2 N
(c) If the mass of block 1 is decreased,does the tension in the string increase, decrease, or stay thesame?
(a) What is the acceleration of the blocks?
1 m/s2
(b) What is the tension in the string?
2 N
(c) If the mass of block 1 is decreased,does the tension in the string increase, decrease, or stay thesame?
Explanation / Answer
acceleration a= 8.3/1.1+0.86=4.2131m/sec2 tension in the string=(1.1-0.86)*9.8=2.352N case 3 If the mass of block 1 is decreased, doesthe tension in the string increase, decrease, or stay thesame? tension increases.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.