A 79.7-g arrow is fired horizontally from rest. The bowstring exerts an average
ID: 1632075 • Letter: A
Question
A 79.7-g arrow is fired horizontally from rest. The bowstring exerts an average force of 83.9 N on the arrow over a distance of 0.815 m. With what speed does the arrow leave the bow? A 79.7-g arrow is fired horizontally from rest. The bowstring exerts an average force of 83.9 N on the arrow over a distance of 0.815 m. With what speed does the arrow leave the bow? A 79.7-g arrow is fired horizontally from rest. The bowstring exerts an average force of 83.9 N on the arrow over a distance of 0.815 m. With what speed does the arrow leave the bow?Explanation / Answer
Force, F = 83.9 N
Mass, m = 79.7 g = 0.0797 kg
Acceleration, a = F/m
= 83.9/0.0797
= 1052.698 m/s2.
Initial velocity, u = 0
Distance traveled, s = 0.815 m
Acceleration, a = 1052.698 m/s2.
Consider v as the final velocity.
Using the relation v2 - u2 = 2as
v2 - 0 = 2 x 1052.698 x 0.815
v2 = 1715.897
v = SQRT[1715.897]
= 41.42 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.