Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 8.9cm diameter wire cool is initially oriented so that it\'s plane is perpendi

ID: 1397482 • Letter: A

Question

A 8.9cm diameter wire cool is initially oriented so that it's plane is perpendicular to a magnetic field of 0.46 T pointing up. during the course of 0.18 s, the field is changed to one of 0.27T pointing down. What is the average induced emf in the coil? Express answer using two significant figures. A 8.9cm diameter wire cool is initially oriented so that it's plane is perpendicular to a magnetic field of 0.46 T pointing up. during the course of 0.18 s, the field is changed to one of 0.27T pointing down. What is the average induced emf in the coil? Express answer using two significant figures. A 8.9cm diameter wire cool is initially oriented so that it's plane is perpendicular to a magnetic field of 0.46 T pointing up. during the course of 0.18 s, the field is changed to one of 0.27T pointing down. What is the average induced emf in the coil? Express answer using two significant figures. A 8.9cm diameter wire cool is initially oriented so that it's plane is perpendicular to a magnetic field of 0.46 T pointing up. during the course of 0.18 s, the field is changed to one of 0.27T pointing down. What is the average induced emf in the coil? Express answer using two significant figures.

Explanation / Answer

magnetic field = B1 = 0.46 T

B2 = - 0.27 T

radius =r = 8.9 / 2 = 4.45 cm = 0.0445 m

t = 0.18 s

Induced emf = - A dB/dt = - pi r^2 ( B2 - B1)/t

= - pi * 0.0445^2 * ( - 0.27 - 0.46)/0.18

= 0.025 V

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote