You are standing on the ground at the origin of a coordinate system. An airplane
ID: 1899926 • Letter: Y
Question
You are standing on the ground at the origin of a coordinate system. An airplane flies over you with constant velocity parallel to the x axis and at a constant height of 9.00 103 m. At t = 0, the airplane is directly above you so that the vector leading from you to it is 0 = 9.00 103 m. At t = 30.0 s the position vector leading from you to the airplane is 30 = (7.46 103 + 9.00 103) m as suggested in the figure below. Determine the magnitude and orientation of the airplane's position vector at t = 75.0 s. 1)find the magnitude 2) directionExplanation / Answer
horizontal velocity=7460/30=248.67m/s
Horizontal displacement in 75s=248.67m/s*75=18650m
Vertical displacement=9000m
Magnitude=sqrt(186502+90002)=20708m=2.07*104m
Direction=Tan-1(9000/18650)=25.76 degrees above +x axis
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.