You are standing on a sheet of ice that covers the football stadium parking lot
ID: 1286461 • Letter: Y
Question
You are standing on a sheet of ice that covers the football stadium parking lot in Buffalo; there is negligible friction between your feet and the ice. A friend throws you a ball of mass 0.400kg that is traveling horizontally at 11.0m/s . Your mass is 75.0kg .
Part A
If you catch the ball, with what speed do you and the ball move afterwards?
5.84
cm/s
I need part B
Part B
If the ball hits you and bounces off your chest, so afterwards it is moving horizontally at 8.00m/s in the opposite direction, what is your speed after the collision?
v =5.84
cm/s
Explanation / Answer
Apply law of conservation of momentum
mv1+Mv1 = mv2 +Mv2
0.4 *11 + 75*0 = 0.4 *(-8) + 75 *v2
v2 = (4.4 +3.2)/75
v2= 0.1013 m/s
v2= 10.13 cm /s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.