You are standing on a sheet of ice that covers the football stadium parking lot
ID: 1263137 • Letter: Y
Question
You are standing on a sheet of ice that covers the football stadium parking lot in Buffalo; there is negligible friction between your feet and the ice. A friend throws you a 0.400kg ball that is traveling horizontally at 9.00m/s . Your mass is 70.5kg .
A. If you catch the ball, with what speed do you and the ball move afterwards?
B.If the ball hits you and bounces off your chest, so that afterwards it is moving horizontally at 8.30m/s in the opposite direction, what is your speed after the collision?
Show asnswer as well as equation thanks
Explanation / Answer
A.
Use the law of conservation of momentum to find the final velocity.
vf = [mb/mb+mo]vi = [(0.4) / 0.4 + 70.5](9.00) = 0.05077 m/s = 5.077 cm/s
B.
Use the law of conservation of momentum to find the final velocity.
vf = [mb/mo][vi + vb] = [0.4 / 70.5] [9 + 8.3] = 0.098 m/s = 9.8 cm/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.