Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A uniform diving board, of length 5.21 m and mass 50.4 kg, is supported at two p

ID: 1897863 • Letter: A

Question

A uniform diving board, of length 5.21 m and mass 50.4 kg, is supported at two points; one support is located L1 = 3.32 m from the end of the board and the second is at 4.89 m from the end. As shown in the figure below, L2 = 1.57 m. What is the force acting on the board due to the left support when a diver of mass 62.9 kg stands at the end of the board over the water? Assume that these forces are vertical.
In this problem, consider using two different torque equations about different rotating axes. This may help you determine the directions of the two forces.

What is the force acting on the board due to the right support when a diver of mass 62.9 kg stands at the end of the board over the water?

Figure- (note the numbers in the figure are different, use 3.32 and 1.57)

http://www.webassign.net/grr/chapter-08/fig-019.gif

Explanation / Answer

Weight of the board W will act from its centre, that is 5.21/2 = 2.605 m from the ends. Take reaction forces from left and right hand suports be Rl and Rr respectively.
Balancing moments about the right support,

62.9*3.32 - Rl*1.57 + 50.4*(3.32-2.605) = 0

So, Rl = 156 kg = 156*9.81 N = 1530 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote