A satellite travels around Earth in uniform circular motion at altitude 44177 km
ID: 1896911 • Letter: A
Question
A satellite travels around Earth in uniform circular motion at altitude 44177 km above Earth's surface. The time for the satellite to complete one orbit is 1.13 105 seconds. In the figure below, the satellite moves counterclockwise (ABCDA). State directions in terms of the x- and y-axes.(a) What is the satellite's instantaneous velocity at point C?
magnitude
km/s
direction
(b) What is the satellite's average velocity for one quarter of an orbit, starting at A and ending at B?
magnitude
km/s
direction
(c) What is the satellite's average acceleration for one quarter of an orbit, starting at A and ending at B?
magnitude
m/s2
direction
(d) What is the satellite's instantaneous acceleration at point D?
magnitude
m/s2
direction
Explanation / Answer
unable to see the figure
bt
w =2/t =2/1.13 *10^5 = 5.56 *10^(-5) rad/sec^2
velocity =wr =w(6400+44177)*10^3 = 2.812 km/s
in a quarter
t=(r/2)/v
displacement = (2)r
avg velocity =displacement /time = (2)r/[(r/2)/v] =(2)*2*v/ = 2.533 km/s
r =6400+44177 km
avg acceleratiom =v/t =(2)v/[r/2)/v]
=0.141 m/sec^2
couldnt find the directions as diagram is not given
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.