A satellite moves in a circular orbit around Earth at a speedof 4227 m/s. (a) De
ID: 1743274 • Letter: A
Question
A satellite moves in a circular orbit around Earth at a speedof 4227 m/s. (a) Determine the satellite's altitude above the surface ofEarth.m
(b) Determine the period of the satellite's orbit.
h (a) Determine the satellite's altitude above the surface ofEarth.
m
(b) Determine the period of the satellite's orbit.
h
Explanation / Answer
part A>>>> mv2 / (R+h) = G m Me /(R+h)2 where R is radius of earth, and Me is mass of earth. the m's cancel out. 6.37E6 + h = (6.67E-11)(5.98E24) /(4227)2 solve for h toget: h = 1.595E7 m. part B>>>> T = 2 (R+h) /v = 33,183 sec = 9.22 hours.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.