A satellite in geostationary orbit is used to transmit data via electromagnetic
ID: 1469205 • Letter: A
Question
A satellite in geostationary orbit is used to transmit data via electromagnetic radiation. The satellite is at a height of 35,000 km above the surface of the earth, and we assume it has an isotropic power output of 1 kW (although, in practice, satellite antennas transmit signals that are less powerful but more directional).
Reception devices pick up the variation in the electric field vector of the electromagnetic wave sent out by the satellite. Given the satellite specifications listed in the problem introduction, what is the amplitudeE0 of the electric field vector of the satellite broadcast as measured at the surface of the earth? Use ?0=8.85×10?12C/(V?m) for the permittivity of space and c=3.00×108m/s for the speed of light
Tomplates .82.10-5 Im Submit Hints My Answers Give Up Review PartExplanation / Answer
Intesity of electromagnetic wave,
I = power/Area
= P/(4*pi*r^2)
= 1*10^3/(4*pi*(35000*10^3)^2)
= 6.496*10^-14 W/m^2
Intensity of light wave, I = Emax^2/(2*c*mue)
Emax = sqrt(2*I*c*mue)
= sqrt(2*6.496*10^-14*3*10^8*4*pi*10^-7)
= 7*10^-6 V/m
= 7 micro V/m <<<<<<<------Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.