A satellite travels in a circular orbit around Earth and has a period of 300 min
ID: 1837877 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
5. T = 2 pi / w
w = 2 pi / T
for circular motion,
G M m / r^2 = m w^2 r
G M = w^2 r^3
G M = (2 pi / T)^2 r^3
6.67 x 10^-11 x 5.972 x 10^24 = ( 2pi / (300 x 60))^2 r^3
r = 14.84 x 10^6 m
and r = Re + h
14.84 x 10^6 = 6.372 x 10^6 + hh
h = 8.47 x 10^6 m Or 8470 km
6. T = 2pi sqrt[L/g]
on earth T = 2.8s and g = m/s^2
2.8 = 2 pi sqrt(L/9.8)
L = 1.95 m .........Ans
on moon: T' = 2 pi sqrt[ 6L/g]
T' = 2.8 x sqrt(6) = 6.86 sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.