A satellite moves in a circular orbit around Earth at a speed of4227 m/s. (a) De
ID: 1742790 • Letter: A
Question
A satellite moves in a circular orbit around Earth at a speed of4227 m/s. (a) Determine the satellite's altitude abovethe surface of Earth.1 m
(b) Determine the period of the satellite's orbit.
2 h (a) Determine the satellite's altitude abovethe surface of Earth.
1 m
(b) Determine the period of the satellite's orbit.
2 h
Explanation / Answer
(a) m v ^2 /r = G M m / r^2 --> v ^2 = G M / r --> r = G M / v^2 GM for earth is 3.982 x10^14 n m^2 r = 3.982 *10^14 / (5449)^2 r = 1.341 x 10^7 m The mean radius of earth is 6371000m Altitude =1.341* 10^7 - 6371000 = 7.039 x 10^ 6 m Answer: 7.039 x 10^ 6 m (b) Period =T = 2r /v = 2*pi* 1.341*10^7 / 5449 = 15462.93 s = 4.295258 hours
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.