A tennis ball on Mars, where the acceleration due to gravity is 0.379 of a g and
ID: 1883100 • Letter: A
Question
A tennis ball on Mars, where the acceleration due to gravity is 0.379 of a g and air resistance is negligible, is hit directly upward and returns to the same level 7.50 s later.A. How high above it’s original point did the ball go? (meters)
B. How fast was it moving just after being hit? (m/s) A tennis ball on Mars, where the acceleration due to gravity is 0.379 of a g and air resistance is negligible, is hit directly upward and returns to the same level 7.50 s later.
A. How high above it’s original point did the ball go? (meters)
B. How fast was it moving just after being hit? (m/s)
A. How high above it’s original point did the ball go? (meters)
B. How fast was it moving just after being hit? (m/s)
Explanation / Answer
Using kinematic equation,
V = u + at
0 = u + at
Time, t = - u/a
Given, 2t = 7.5
=> 2u/a = 7.5
First we will solve part B
B)
Initial speed, u = 7.5 a/2 = 7.5 x 0.379g/2 = 13.93 m/s
A)
V^2 - u^2 = 2as
0 - 13.93^2 = 2 x 0.379g x s
Distance, s = (13.93)^2/(2 x 0.379 x 9.8) = 26.115 m
Comment in case any doubt please rate my answer ....
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.