A tennis ball is hit 10.5 meters from the net, directed toward the net at 22.0 m
ID: 2106066 • Letter: A
Question
A tennis ball is hit 10.5 meters from the net, directed toward the net at 22.0 m/s at an angle 17 degrees above the horizontal. The height of the ball above the ground was 0.40 m when struck. A regulation tennis net is 0.91 m above the ground in the middle.
(A) What was the initial horizontal component of the ball's velocity?
(B) How much time did it take the ball to reach the net?
(C) What was the initial vertical component of the ball's velocity?
(D) How high was the ball above the ground when it reached the net?
Explanation / Answer
A.. v*cos(theta)=22*cos17=21.04 m/s
B..time taken =horiz dist?horiz vel=10.5/21.04=0.5 s
C..v*sin(theta)=6.43m/s
D..height = 0.4+(Vy*t - 0.5*g*t^2)=2.39 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.