A tennis ball is dropped from a height of 190 cm above theground. It has a mass
ID: 1672983 • Letter: A
Question
A tennis ball is dropped from a height of 190 cm above theground. It has a mass of .0572 kg. How can I figure out the speedof the ball just before it hits the ground, and the speed of theball just before it leaves the ground, using the conservation ofenergy? Please show steps and formulas.....thank you A tennis ball is dropped from a height of 190 cm above theground. It has a mass of .0572 kg. How can I figure out the speedof the ball just before it hits the ground, and the speed of theball just before it leaves the ground, using the conservation ofenergy? Please show steps and formulas.....thank youExplanation / Answer
Mass of ball m = 0.0572 kg
Initial velocity of ball u = 0
Height h = 190 cm = 1.9 m
Total energy at top = total energy at bottom
( 1/ 2) mu ^ 2 + mgh = ( 1/ 2) mv ^ 2 + mg( 0 ) Since height at bottom = 0
0 + mgh = ( 1/ 2) mv ^ 2
From this required speed v = [ 2gh ]
= 6.102 m / s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.