A tennis ball is hit to a player, who hits it back in the opposite direction. If
ID: 1699600 • Letter: A
Question
A tennis ball is hit to a player, who hits it back in the opposite direction. If the ball (mass .12kg) has an initial speed of 37m/s and is returned with a speed of 25m/s, what is the magnitude of the impulse imparted to the ball?
Am I correct in my answer?
Impulse = delta P
P = momentum; which = mass * velocity
so,
mv1 = .12kg(37m/s)
= 4.44
mv2 = .12kg(25m/s)
= 3
delta p = 1.44.
Would this equal the impulse or am I completely off base here. If Im wrong, please show the correct answer and work. Thanks,
Explanation / Answer
you are wrong, because p1 and p2 have opposite direction so that delta p = 3-(-4.44)=7.44(kgm/s)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.