A smooth circular hoop with a radius of 0.600 m is placed flat on the floor. A 0
ID: 1882686 • Letter: A
Question
A smooth circular hoop with a radius of 0.600 m is placed flat on the floor. A 0.375-kg particle slides around the inside edge of the hoop. The particle is given an initial speed of 7.00 m/s. After one revolution, its speed has dropped to 5.50 m/s because of friction with the floor. (a) Find the energy transformed from mechanical to internal in the particle-hoop-floor system as a result of friction in one revolution (b) What is the total number of revolutions the particle makes before stopping? Assume the friction force remains constant during the entire motion. revExplanation / Answer
Given,
Radius, r = 0.6 m
Mass, m = 0.375 Kg
Initial speed, u = 7 m/s
Final speed, v = 5.50 m/s
A)
Mechanical energy tronsformed,
W = 0.5x m[u^2 - v^2] = 0.5 x 0.375 x (7^2 - 5.5^2) = 3.516 J
B)
System started with 9.19 J of energy and loses 5.67 J
So, 9.19/5.67 = 1 revolution
Comment in case any doubt please rate my answer ....
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.