How high is the cliff? Express your answer to two significant figures and includ
ID: 1879535 • Letter: H
Question
How high is the cliff? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. A ball is thrown toward a cliff of height h with a speed of 34 m/s and an angle of 60° above horizontal. It lands on the edge of the cliff 3.0s later. You may want to review (Page 80) For help with math skills, you may want to review Resolving Vector Components h- 1 Value Units Submit Request Answer For general problem-solving tips and strategies for this topic, you may want to view a Video Tutor Solution of Dock jumping. PartB What was the maximum height of the ball? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. hmaz= 1 Value Units Submit Request AnswerExplanation / Answer
(a)
Height of the cliff is
h = uy*t - 1/2*g*t2
h = 34*sin60*3 - 0.5*9.8*32
h = 44.23 m
(b)
maximum height reached by the ball
hmax = (u*sin60)2//2g
hmax = (34*sin60)2/2*9.8
hmax = 44.23 m
(c)
the horizontal component of velocity of ball is ccnstant throughout its motion.
vx = ux = u*cos60 = 34*cos60 = 17 m/s
the verticle component of the velocity before impact is,
vy = uy - g*t = 34*sin60 - 9.8*3 = 0 m/s
impact speed is
v = sqrt [vx2 + vy2] = sqrt[ (17)2 +0 ]
v = 17 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.