How fast must a plane fly along the earth\'s equator so that the sun stands stil
ID: 2264977 • Letter: H
Question
How fast must a plane fly along the earth's equator so that the sun stands still relative to the passengers? Give your answer in both
km/h and mph.The radius of the earth is 6400 km.
part A
km/h
Express your answer using two significant figures.
part B
mph
Part C
In which direction must the plane fly, east to west or west to east?
How fast must a plane fly along the earth's equator so that the sun stands still relative to the passengers? Give your answer in both km/h and mph.The radius of the earth is 6400km. Express your answer using two significant figures. In which direction must the plane fly, east to west or west to east?Explanation / Answer
a) Angular Velocity of Earth is w = 7.3 * 10^-5 rad/s
For Sun to to remain still , plane must fly from east to west at the velocity.
v = wR
v = 467.2 m/s
PartA) v = 1681.92 Km/hr = 1700 Km/hr [2 significant figures]
Part B) v = 1045.13 mi/hr = 1100 mi/hr
Part C) For Sun to to remain still , plane must fly from east to west as earth rotates from
west to east.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.