How fast must a plane fly along the earth\'s equator so that the sun stands stil
ID: 2264978 • Letter: H
Question
How fast must a plane fly along the earth's equator so that the sun stands still relative to the passengers? Give your answer in both
km/h and mph.The radius of the earth is 6400 km.
part A
km/h
Express your answer using two significant figures.
part B
mph
Part C
In which direction must the plane fly, east to west or west to east?
How fast must a plane fly along the earth's equator so that the sun stands still relative to the passengers? Give your answer in both km/h and mph.The radius of the earth is 6400km. Express your answer using two significant figures. In which direction must the plane fly, east to west or west to east?Explanation / Answer
The distance traveled in a complete revolution, suppose starting in Singapore and returning to Singapore:
d = 2*Pi*r
And the time taken:
T
Definition of speed:
v = d/T
Thus:
v = 2*Pi*R/T
Data:
R:=6400 km; T:=24 hr;
Result:
v=1675.51 kilometers per hour
=1041.11 miles per hour
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.