How high would an object have been dropped if it took 1.22 seconds to fall to th
ID: 1528702 • Letter: H
Question
How high would an object have been dropped if it took 1.22 seconds to fall to the ground? How long would it take for an object to fall a distance of 1.25 meters, if it is dropped from rest? What would be the average velocity of an object falling 1.25 meters from rest? What would be the final velocity of an object falling 1.25 meters from rest, just as it strikes the ground? On a distant planet, an astronaut drops a wrench. The wrench falls a distance of 1.52m in a time of 0.705 seconds. What is the acceleration due to gravity on this planet?Explanation / Answer
1) S = 0.5*g*t^2 = 0.5*9.8*1.22^2 = 7.3 m
2) S = 0.5*g*t^2 =======> 1.25 = 0.5*9.8*t^2 ======> t = 0.51 sec
3) v^2 - u^2 = 2gS
v^2 - 0 = 2*9.8*1.25 =========> v = 4.95 m/s
Average velocity = 4.95/2 = 2.475 m/s
4) v^2 - u^2 = 2gS
v^2 - 0 = 2*9.8*1.25 =========> v = 4.95 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.