? A motorcycle is following a car that is traveling at constant speed on a strai
ID: 1879123 • Letter: #
Question
? A motorcycle is following a car that is traveling at constant speed on a straight highway. Initally, the car and the motorcycle are both traveling at the same speed of 18.0 m/s, and the distance between them is 52.0 m After t1 -5.00 s, the motorcycle starts to accelerate at a rate of 6.00 m/s2 .The motorcycle catches up with the car at some time t2 4-4-1 Submit Part C How far does the motorcycle travel from the moment it starts to accelerate (at time t1) until it catches up with the car (at time t2)? Should you need to use an answer from a previous part, make sure you use the unrounded value Figure 1 of 1 Answer numerically in meters using three significant figures. car View Available Hint(s) car ? lime m (t2) xn) xn) car Submit time imeExplanation / Answer
Part C )
using
x = xo + Vc t
= 52 + 18 t
xm = Vm t + ( 0.5 X a ( t2 - t1 )2 )
= 18 t + ( 0.5 X 6 X ( t2 - t1 )2 )
xc = xm
52 + 18 t = 18 t + ( 0.5 X 6 X ( t2 - t1 )2 )
52 = ( 0.5 X 6 X ( t2 - t1 )2 )
( t2 - t1 )2 = 52 / 3
( t2 - t1 ) = 4.163 sec
x = vo( t2 - t1 ) + 1/2 a ( t2 - t1 )2
= 18 X 4.163 + 0.5 X 6 X 4.1632
x = 126.925 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.