A particle starts from the origin at t = 0 and moves along the positive x axis.
ID: 1877309 • Letter: A
Question
A particle starts from the origin at t = 0 and moves along the positive x axis. A graph of the velocity of the particle as a function of the time is shown in the figure; the v-axis scale is set by vs = 5.0 m/s. (a) What is the coordinate of the particle at t = 5.0 s? (b) What is the velocity of the particle at t = 5.0 s? (c) What is the acceleration of the particle at t = 5.0 s? (d) What is the average velocity of the particle between t = 1.0 s and t = 5.0 s? (e) What is the average acceleration of the particle between t = 1.0 s and t = 5.0 s?
Vs t (s)Explanation / Answer
a) Co ordinate: (5,2.5)
b) velocity of particle at (t=5)= 2.5 m/s
C) a= (0-5)/(6-4)= - 2.5 m/s^2
d) average velocity = (area under the curve) /t
= (0.5* (4+2)2.5+ 2.5* 4) / 4
=4.375 m/s
E) av Acceleration = (2.5+2.5)/4= 1.25 m/s^2
========
Comment in case any doubt . Goodluck
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.