A particle of mass m=1kg is attached to a spring. Its motion is described by the
ID: 2123862 • Letter: A
Question
A particle of mass m=1kg is attached to a spring. Its motion is described by the following equation:
(d^2x/dt^2)+(9/sec^2)x=0,,,,, sec^2 is second squared.
Where x is the position of the mass measured from the equillibirium position. The units of x is in meters and the units of t in seconds.
A) calculate the angular frequecy (rad/sec) and the period of the oscillations.
B) Indicate, based only on the information given above, whether or not it is possible to determine:-
i) The amplitude of the oscillations, and
ii) The value of the spring-constant
If you answer were affirmative, provide the corresponding value.
C) the following additional information is provided: when the mass m passes through the equillibirium position, its velocity is 1m/s. Indicate whether or not it is possible to determine:
i) the amplutide of the oscillations and
ii) The value of the spring-constant
If you answer were affirmative, Provide the corresponding value.
Explanation / Answer
angular frequency be omwga
then
A. (omega)^2=9 gives omega=3 rad/s
B
i) no amplitude cannot be determined
ii) omega=sqrt[k/m] thus k=9N/m
C)i) yes possible to determine: velocity at eqillibrium position= amplitude*omega^2 thus amplitude=1/9=.11 m
ii) same as in part B K= 9N/m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.