A particle of mass m=5.00x10^-5kg and a charge q=2.00x10^-5Chas an initial speed
ID: 1675509 • Letter: A
Question
A particle of mass m=5.00x10^-5kg and a charge q=2.00x10^-5Chas an initial speed of 5.00m/s at point A. The particle is locatedin a uniform electric field. As the particle moves to position Balong the electric field direction. The potential differencebetween A and B is 10volts, what is the speed of this particle atpoint B? A particle of mass m=5.00x10^-5kg and a charge q=2.00x10^-5Chas an initial speed of 5.00m/s at point A. The particle is locatedin a uniform electric field. As the particle moves to position Balong the electric field direction. The potential differencebetween A and B is 10volts, what is the speed of this particle atpoint B?Explanation / Answer
Change in k.e. of particle in potentialdifference K = q *V (1/2) * m *(vA2 - vB2) = q* V (1/2) * 5.00 * 10-5 *(5.002 - vB2) = 2.00* 10-5 * 10 25.00 - vB2 = 2* 20 / 5.00 vB2 = 25.00- 8.00 Speed atB vB = (17.00) = 4.123 m/sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.