A particle of mass m = 3.0 kg moves along the x axis withoutfriction through a r
ID: 1721968 • Letter: A
Question
A particle of mass m = 3.0 kg moves along the x axis withoutfriction through a region in which its potential energy U(x) variesas shown in the Figure. When the particle is at x = 7.5 m, itsvelocity is 1.225 m/s. What is the magnitude of the force that actson the particle at this position? The particle will move back and forth in a limited region along thex axis. What is the smallest value of x which the particle everhas? Hint: What is the total energy of the particle?Like a roller coaster in a valley, if E_tot is not large enough,the coaster can't make it over the hills on either side. Thecoaster will oscillate back and forth between an xmin and anxmax.Explanation / Answer
at x = 7.5 kinetic energy = (1/2) m v2 = (1/2) * 3.0 *1.2252 = 2.251 Joules . So total energy is kinetic + potential = 2.251 + -4 = -1.749 Joules . If the total energy was all potential, the object would be alittle to the left of x = 7.5. If we look on the graph forthe x coordinate that relates to U = -1.75 weget... . x =7.0 is the smallest possible position for theobjectRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.