A particle of mass m = 5.00 kg is released from point A and slides on the fricti
ID: 1976809 • Letter: A
Question
A particle of mass m = 5.00 kg is released
from point A and slides on the frictionless track
shown in Figure P6.24. Determine (a) the particles
speed at points B and C and (b) the net work done by
the gravitational force in moving the particle from A
to C.
Explanation / Answer
speed at B = 2g(5-3.2) = 5.93 m/s
speed at C =2g(5-2) = 7.66 m/s
net workdone = mg(5-2) = 5*9.8*3 =147 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.