A 75.0-kg ice skater moving at 11.6 m/s crashes into a stationary skater of equa
ID: 1875878 • Letter: A
Question
A 75.0-kg ice skater moving at 11.6 m/s crashes into a stationary skater of equal mass. After the collision, the two skaters move as a unit at 5.80 m/s. Suppose the average force a skater can experience without breaking a bone is 4,235 N. If the impact time is 0.113 s, does a bone break? At Yes Since P = mv, can substitute mv for p No At The force without breaking a bone is 4,235 N The force from the collusion is 3,849.56 N F (75.0 kg) (5.80 m/s) 0.113 s A bone will not break F 435 kg*m/s 0.113 s F = 3,849.56 NExplanation / Answer
for the moving skater
initial momentum Pi = m*vi
final momentum Pf = m*vf
change in momentum dP = Pf - Pi
dP = m*vf - m*vi = m*(vf - vi)
force experienced F =dP/dt
F = m*(vf - vi)/t
F = 75*(5.8 - 11.6)/0.113
F = 3849.56 N
------------------
for the skater at rest
initial momentum Pi = m*vi = 0
final momentum Pf = m*vf
change in momentum dP = Pf - Pi
dP = m*vf - m*vi
force experienced F =dP/dt
F = m*(vf - vi)/t
F = 75*(5.8 - 0)/0.113
F = 3849.56 N
the force experienced is 3849.56 < 4235
the bone does not break
NO
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.