A 75 kg man executes a standing jump with the aid of a harness and support wire.
ID: 1907402 • Letter: A
Question
A 75 kg man executes a standing jump with the aid of a harness and support wire. In addition to the constant 1100 N force his legs exert during the push off phase, the wire has a lift mechanism that applies a force given by 550*e^(-s/L) (in Newtons) where L is .4 meters and s is the distance traveled. The lift mechanism is engaged at the bottom of the crouch (where s =0) and a safety catch detaches the wire when the stuntman leaves the ground. A) For crouch depth of .4 meters compute the maximal elevation of his center of gravity. Hint: it may be easiest to work from first principles recalling that a= v dv/dz = 1/2 d(v^2)/dz. B) If the safety catch fails to disengage, show that his center of gravity is elevated .462 meters at the top of the jump. Hint: e a similar approach to part a for the airborne phase.Explanation / Answer
The time he takes to go up from y(max) /2 to the y{max } is the same as the time he falls from y [max ] to y [ max] /2. Let y max = H and then y max = H/2 t1^2 = 2g H/2. ===========1 Simnilarly, Time it takes him to go from the floor to that height t2^2 = 2g H======================2 1divided by 2 gives (t1/t2)^2 = 1/2 = 0.5 t1/t2 = 0.707 neaarly 70 %. t1 = 70% t2. Thus, for 70% of the total time of going up, he is in the upper half of the total height. Hence he seems to hang in the air
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.