Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 75 kg person doing light work requires about 3000kcal of food energy per day.4

ID: 2995945 • Letter: A

Question

A 75 kg person doing light work requires about 3000kcal of food energy per day.40% of which is actually use by the body's cells( the other 60% is lost as heat and in waste products) before being used by the cells, effectively all this energy is stored in ATP , which is then cleaved into ADP and P032-, WITH THE RELEASE OF 12.5 KCAL per mole 0f ATP A) how many moles of ATP are turned over per day in this fashion? what mass of ATP does this correspontd to? ( the molecular weight of ATP is 507 g/MOL) B) the body actually contais approximately 5g ATP. Estimate the average recycle time for an ATP molecule. You see that it is much more efficient to reuse ADP rather than to synthesize it de novo( from scratch)

Explanation / Answer

Person requires=3000 kcal

Used by body cell=(40/100)*3000=1200 kcal

A)moles of ATP release per day=1200/12.5=96 moles

molar mass=507 gm

mass of ATP=507*96=48672 gm=48.672 kg

B)no of times ATP has to be recycle in a day=48672/5=9734

recycle time=24 hrs/9734=24*60 min/9734 =24*60*60 sec/9734=8.876 sec

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote