A 73.0-kilogram child starts from restfrom the top of a frictionless slide that
ID: 1676328 • Letter: A
Question
A 73.0-kilogram child starts from restfrom the top of a frictionless slide that is 4.8 meters tall. The bottom of the slide is23.6 centimeters above the ground. Thekinetic friction is a constant 111.5newtons and acts over the 5.0 meter length of the slide.What is the child's speed at the bottom of theslide?
1 m/s
How much work could be performed by a 4476 W (6 hp) motor in4 hours?
1 J What is the child's speed at the bottom of theslide?
1 m/s
How much work could be performed by a 4476 W (6 hp) motor in4 hours?
1 J
Explanation / Answer
potential energy=kinetic energy at the botttom. 73*g*(4.8-0.236)=73*v2/2 =>v=9.46 m/s (b) work could be performed W=4476*4*3600=6.4*107J (b) work could be performed W=4476*4*3600=6.4*107JRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.