A 75 kg Block is released from rest and then slides for adistance of 5.0 m down
ID: 1722473 • Letter: A
Question
A 75 kg Block is released from rest and then slides for adistance of 5.0 m down a ramp that is inclined 30 degrees above thehorizontal, The 75 kg block strikes a 25kg block that is resting ona horizontal surface at the bottom of the ramp the block faces thatcollide with each other are covered with velcro causing the 2blocks to stick together. Both the surface of the ramp and thehorizontal surface have a coefficient of kinetic Friction of0.15A. what is the speed of the 75 kg block at the bottom of the rampjust prior to the collision with the 25 kg Block
B. After the collision, how far do the 2 blocks travel on theHorizontal surface before coming to a stop?
Please show all work and formulas used to get the Answer. Thankyou
Explanation / Answer
Given that the mass of block is m1 = 75 kg and m2= 25 kg The height of ramp is h = 5.0 m The angle of inclination is = 30o The coefficent of friction is = 0.15 ---------------------------------------------------------------- Then the length of ramp is S = h / sin= 5.0m / sin30o = 10m Acceleration of the block on the ramp is a= g sin - *g cos = 3.63 m/s2 Then the final velocity at the bottom of the ramp fromthe equation of motion v2 - u2 = 2aS v2- 0 = 2aS v = 2aS =8.52 m/s This is the speed of the 75 kg block at the bottom ofthe ramp just prior to the collision with the 25 kgBlock Apply conservation of momentum before and afterthe collision m1*v + 0 = (m1+m2)V V = m1*v / (m1+m2) =6.39 m/s This is the combained velcoity just aftercollision From the workenergy theorem workdone due to friction = change in kinetic energy -mg*x = (1/2)mVf2 -(1/2)mV2 - mg*x = 0 - (1/2)mV2 x = V2 / 2*g = 13.88 m The coefficent of friction is = 0.15 ---------------------------------------------------------------- Then the length of ramp is S = h / sin= 5.0m / sin30o = 10m Acceleration of the block on the ramp is a= g sin - *g cos = 3.63 m/s2 Then the final velocity at the bottom of the ramp fromthe equation of motion v2 - u2 = 2aS v2- 0 = 2aS v = 2aS =8.52 m/s This is the speed of the 75 kg block at the bottom ofthe ramp just prior to the collision with the 25 kgBlock Apply conservation of momentum before and afterthe collision m1*v + 0 = (m1+m2)V V = m1*v / (m1+m2) =6.39 m/s This is the combained velcoity just aftercollision From the workenergy theorem workdone due to friction = change in kinetic energy -mg*x = (1/2)mVf2 -(1/2)mV2 - mg*x = 0 - (1/2)mV2 x = V2 / 2*g = 13.88 m Then the final velocity at the bottom of the ramp fromthe equation of motion v2 - u2 = 2aS v2- 0 = 2aS v = 2aS =8.52 m/s This is the speed of the 75 kg block at the bottom ofthe ramp just prior to the collision with the 25 kgBlock Apply conservation of momentum before and afterthe collision m1*v + 0 = (m1+m2)V V = m1*v / (m1+m2) =6.39 m/s This is the combained velcoity just aftercollision From the workenergy theorem workdone due to friction = change in kinetic energy -mg*x = (1/2)mVf2 -(1/2)mV2 - mg*x = 0 - (1/2)mV2 x = V2 / 2*g = 13.88 mRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.