The force F = (20, -30) N acts on a mass of 8 kg. At time t = 0 s, the mass is i
ID: 1874229 • Letter: T
Question
The force F = (20, -30) N acts on a mass of 8 kg. At time t = 0 s, the mass is initially at rest. In which quadrant (1-4) is the force? Submit Answer Tries 0/3 What is the angle (in degrees) of the force, measured counter-clockwise from thex-axis? Submit Answer Tries 0/3 What is the magnitude of the force (in N)? Submit Answer Tries 0/3 What are the (x,y) components of the acceleration vector (in m/s2)? Subimit Answer Tries o/3 What are the (x,y) components of the velocity vector (in m/s) after 0.6 seconds? Submit Answer Tries 0/3Explanation / Answer
According to the given problem,
1.)The force is in 4th quadrant as x is positve and y is negative.
2.) Using the realtion,
Tan-1[y/x] = 360+ Tan[-30/20]
= 303.7o counter clockwise from x-axis.
3.)The magnitude of force,
= 202 + 302
= 36.1N.
4.) The accelration is,
F = ma
a = F/m
a = [20,-30]/8
a = [2.5, -3.75].
As per chegg guidelines, Only 4 Sub-parts per Question. Please post other questions separately.
I hope you understood the problem, If yes rate me!! or else comment for a better solution.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.